Witaj na wiki.fedora.pl!

Z Fedora Wiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Celem portalu jest organizacja dokumentacji, FAQ i przewodników związanych z Fedorą. Jej zakres obejmuje proste informacje potrzebne końcowemu użytkownikowi, a także treści dla zaawansowanych. Wiki to także dobre miejsce do szybkiego podzielenia się z innymi rozwiązaniami problemów.

Question.png
Jesteś tu nowy?
Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę, zainteresuj się poradnikiem, w którym są zawarte najistotniejsze informacje dotyczące podstawowej konfiguracji - od instalacji kodeków czy sterowników do kart graficznych, aż po konfigurację usług serwerowych i wirtualizacyjnych.

Czym jest Fedora?

Fedora (dawniej Fedora Core) jest dystrybucją GNU/Linuksa tworzoną przez wolną społeczność. Fedora to także grunt wdrożeniowy nowoczesnych technologii Red Hata. Zbudowana jest wyłącznie z wolnego oprogramowania, więc nigdy nie musisz się martwić o sprawy licencyjne! Oprogramowaniem dostarczanym w postaci pakietów RPM zarządza yum. Choć w Fedorze testowane są pionierskie technologie (jak NetworkManager czy Xorg), znana jest ze stabilności i jest powszechnie stosowana.

Tip.png
Chcesz pomóc developerom?

Bardzo doświadczonych użytkowników zachęcamy do testowania wersji rozwojowej ozn. jako rawhide.

Uwaga! To nie jest wersja dla stacji roboczych codziennego użytku! Zawiera programy prosto z repozytoriów SVN, CVS, GIT itp., a więc bardzo niestabilne. Należy pamiętać, że w skrajnych przypadkach takie oprogramowanie może prowadzić do uszkodzenia sprzętu w komputerze np. przez źle napisany sterownik.

Skąd ją mogę mieć?

http://fedoraproject.org/en/get-fedora-options
Legalnie i zupełnie za darmo

Pobierz Fedorę

Pobierz najnowszą wersję, aby w pełni korzystać ze wszystkich dobrodziejstw: optymalizacji, obsługi najnowszego sprzętu, poprawek bezpieczeństwa i błędów, ulepszonej funkcjonalności i świeżych wersji aplikacji.
Feed.png
Co nowego na wiki?
dwa najbardziej przydatne kanały:

Podstawy Linuksa i inne Artykuły

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są podstawowe polecenia w Linuksie, jak wygląda struktura katalogów i co się w nich znajduje przejdź na stronę Podstawy Linuksa. Polecamy przeczytanie również innych Artykułów.

Jeśli nie znalazłeś...

... interesującego Cię tematu zaproponuj nowy artykuł. Możesz to zrobić w zakładce dyskusja działu artykuły.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Wiki
Nawigacja
Inne
Narzędzia