Dyskusja:Poradnik

Z Fedora Wiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Spis treści

Propozycje

Skrócony art! zobacz cały

Proszę o umieszczanie tutaj propozycji na temat zagadnień, które chcielibyście znaleźć w Poradniku. Tutaj mogą lądować również propozycje do artykułów.

 • Brakuje artykułów o WiFi, o sprzęcie najlepiej pasującym do Fedory (nie Linuksa, tylko dokładnie do Fedory).
 • Skype dla systemu 64 bitowego
 • Posprzątać staaaaaaarą wiki, coś można chyba przenieść.
 • Rmr Przdałoby się w sekcji NVIDIA dodać informacje o modułach akmod-nvidia lub całkowicie zmienić wpisy kmod-nvidia* na akmod-nvidia*. Na RPMfusion zdarzają się opóźnienia w aktualizacji pakietów, co w przypadku modułów kmod powoduje błędy przy aktualizacji.
 • Rutkowski W jednym artykule było sudo, więc je usunąłem, bo domyślnie nie jest zainstalowane, ale przy tym zauważyłem pewien problem: czasem jest używane
  su -c "komenda"
  , a czasem nie ma nawet wzmianki o tym, że trzeba to zrobić jako root. Przydałoby się to ujednolicić, tylko w którą stronę: dodawać
  su -c "komenda"
  czy informację o uprawnieniach. Myślę, że ten pierwszy wariant byłby lepszy, bo ktoś tylko skopiuje i nie musi się zastanawiać. Co o tym myślicie?

Propozycje: 1. Zamienić "yum update" na "yum upgrade". 2. Zamienić: /dev/sda2 /media/win ntfs-3g defaults 0 0 na: /dev/sda2 /media/win ntfs-3g exec, users, defaults 0 0 3. Do renderingu czcionek nie wystarczy zainstalować freetype-freeworld, trzeba przebudować pakiet z opcjami: --with bytecode_interpreter --with subpixel_rendering

Pitcarn Compiz-fusion. Nie ma potrzeby dodawać nowego repozytorium (w moim przypadku padły repozytoria w f13 i nie mogłem aktualizować systemu po dodaniu tego "compiz-fusion-release-1-8.noarch.rpm") ,paczki o nazwach :compiz-fusion-plugins-unsupported i compiz-fusion-plugins-extra nie istnieją ,zastąpione zostały przez :compiz-fusion-unsupported(-gnome) i compiz-fusion-extras(-gnome).

Uwagi dla Edytorów

Skrócony art! zobacz cały

Proponuję taką stronkę, co by ustalić spójną "politykę edycyjną"

 • Testy robimy w ... pomoc
 • W codeboksach poradnika proponuję używać znaczników <source lang="bash"></source> zamiast rozpoczynania linii spacją - też robi się ładna ramka. Brak znacznika w przypadku linii zawierających przedrostek http:// jest automatycznie tłumaczony na niepoprawny URL.
 • Na chwilę obecną nie ma sposobu wygodnego otwierania linków w nowym oknie. (patrz mediawiki.org)
 • Po wdrożeniu zmian i poprawek zgodnie z sugestiami umieszczonymi powyżej proszę, dla zachowania porządku, o usunięcie odpowiednich pozycji z tej listy.
 • klawisze, które użyszkodnik ma wcisnąć najlepiej (IMHO) oznaczać przez <> - czyli

<Enter>, <Esc> itd...

 • a może lepiej przez [ i ] ? IMO bardziej odzwierciedlają prawdziwe klawisze ;) [ENTER] [ESC] [F1] niż <ENTER> (w końcu klawisze są prostokątne, a nie rombnięte... :D)
 • ~~~ 3 tyldy szybko wstawią Twój podpis (link do strony użytkownika)
 • używajmy szablonów, po to je mamy, róbcie nowe i poprawiajcie stare jak możecie.
 • <<borzole>> Zabezpieczę gotowe artykuły dla zalogowanych, bo: czasem sam się łapię na ip, nie wiadomo kto co i dlaczego zmienił, czarę przepełniła poprawka błędu na inny błąd :) Ja zabezpieczę, najwyżej ktoś odbezpieczy.
  • Odbezpieczone, zamiast tego wprowadziłem ramkę informującą <borzole/>
 • Proponuję aby za wszelką cenę unikać w poradniku podawania bezpośrenich linków do pakietów. Pozwoli to uniknąć narzekań typu link nie działa itp, bo zmieniła się akurat wersja danej paczki w repo, a także pozwoli uniknąć ciągłego poprawiania linków do tychże programów w poradniku.

Dyskusje edytorów

Wykorzystanie Poradnika

Zrobiłem skrót, bo nie dało się tego ogarnąć, forum to jednak forum <<borzole>> ...generalnie to się zgadzacie :)
morsik

 • Normalny user, nie będzie instalował tego wszystkiego na raz. Nie będzie miał sterów do ATI i NVIDII na jednym kompie, nie bedzie instalować 100 programów do wirtualizacji i na pewno nie będzie tego wszystkiego używał...
 • Dalej proponujtj. dla sprzętu: konfiguracja kart graficznych, kamerki internetowej. Link do artykułu o kartach wifi (link, bo tego będzie trochę więcej, niż dużo...). Dla oprogramowania minimalne też, czyli: kodeki, gadu-gadu (czyli kadu), skype, tlen może, pełen polski język (słowniki do OOo, kadu, innych)

Theriel

 • Osobiście najbardziej podoba mi się format http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Intrepid -> i to jest BARDZO szczegółowy i ROZBUDOWANY poradnik. Ale wszystko jest na jednej stronie, pod jednym spisem treści
 • Nie jestem natomiast przekonany co do zakresu Poradnika(...) poradnik ten wychodzi z sensownego założenia - poziom udzielanej odpowiedzi jest adekwatny do zagadnienia - proste pytania mają długą i cierpliwą odpowiedź, pytania dot. konfiguracji serwerów są bardziej specjalistyczne.
 • nasz Poradnik powinien obejmować punkty poradnika Ubuntu: 2 (programy), 4 (hardware), 7 (tips n tricks). Uważam, że (w przeciwieństwie do poradnika Ubuntu) osobne artykuły powinny dotyczyć: 1 (wprowadzenie i instalacja), 3 (administracja, grub, obsługa kont użytkowników itd.), 5 (networking - bo obejmuje 1000 różnych sytuacji, SSH itd), 6 (serwery).

WalDo

 • "Co do formuły to ja również jestem za długą stroną ze spisem treści u góry. Bez cudowania. Można sobie wybrać interesujący fragment albo jak ktoś chce zastosować wszystko, to po prostu skroluje stronę i wykonuje kolejne "copy-paste". Rozbudowana drzewiasta struktura nie ułatwi życia użytkownikom a jak słusznie zauważył Theriel grupę docelową poradnika mamy określoną."

Arabski

 • Odnośnie dyskusji na temat "co do poradnika a co nie" - powiedzcie mi co szkodzi wrzucić najbardziej podstawowe rzeczy do poradnika, a bardziej rozbudowane artykuły podlinkować w odpowiedniej sekcji?
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Wiki
Nawigacja
Inne
Narzędzia