Dyskusja:Instalacja Fedora 10 na laptopach

Z Fedora Wiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

<borzole/>

  • pokazałem
    • jak dać nagłówek
    • jak się wstawia kod
  • dodałem kategorię (zostaw taką, na razie tych artów tyle co nic, jak będzie więcej to się porobi właściwe kategorie)

jak chcesz żeby to sprawdzono to na początek dodaj coś takiego

{{Box|Tools|Do sprawdzenia| Jakiś tam opis}}

i wtedy art będzie widoczny tu
WalDo Wg mnie artykuł fajny, ale bardziej taki "blogowy". Na wiki wypadałoby bardziej konkretnie: po pierwsze zrób to, po drugie tamto. Mniej literacko. W sumie kogo obchodzi, że to u kolegi robiłeś a nie na swoim własnym lapku. Bez urazy. Tekst jest OK, ale torchę mało konkretny. "wiki" to swego rodzaju encyklopedia a encyklopedia ma swój sposób opisywania świata ;) Mniej ekspresji - więcej konkretów :) To oczywiście moje zdanie, więc poczekajmy chwilę na opinie innych.

<borzole/> tak: blogowy, ale encyklopedia czy nie liczy się przekaz. Ja tam nie mam nic do stylu w jakim są arty, ważne żeby czytelnik wiedział co ma zrobić. Chętnie by czytał arty okraszona ciętymi dowcipami, więc czemu by nie miał pisać że "robił to u kolegi" :P.

  • Kolega widzę ma problem ze składnią wiki, przydało by się to trochę upiększyć: tu nagłówek, tam bold a tam taki kod
WalDo Widzę taki fragment
do uruchomiania jądra w pliku /boot/grub/grub.conf = robimy to jako root używając X-ów roota
 albo (szybciej) edytora uruchamianego klawiszem „F4” programu konsolowego „mc” (trzeba go doinstalować – mi bardzo się przydaje). 
„mc” to skrót nazwy Midnight Commander. W „mc” zmiany zapisujemy klawiszem „F2”.

NIE robimy tego używając "X-ów roota". Po pierwsze niebezpiecznie po drugie po co, jeśli wystarczy tylko emulator terminala i "su -" a zamiast "mc" prosty i (zazwyczaj) domyślnie instalowany edytor "nano".

Jeśli nikt nie będzie miał zastrzeżeń do tego co napisałem powyżej, to wieczorem spróbuję przeedytować i zmienić ten fragment. Dodam też linki wewnetrzne do innych artykułów (su, grub, terminale)


<borzole/> przeczytałem ten art wczoraj i rzeczywiście trochę za bardzo blogowy, może mieć styl blogowy ale tutaj kolega za bardzo się rozpisuje. Nie będę tego zmieniał, ale postaraj się pisać zwięźlej.

Odnośnie "X-ów roota" to jestem za, żeby to wyciąć/wstawić
{{Box|Warn|Uwaga!|używanie bla bla}}

@fand o tym w jaki sposób można się zalogować na konto root piszemy w artykule konto root i linkujemy. Nie powtarzamy informacji, a przynajmniej staramy się.

@WalDo ja wiem, że starzy wyjadacze potrafią wszystko zrobić przy pomocy kilku poleceń w konsoli, ale nowicjusz ma spore problemy. Ponieważ jest to artykuł o instalowaniu systemu to powinien być łopatologiczny z pełnymi komendami. W tym przypadku wystarczy napisać

su -c 'nano /boot/grub/grub.conf'

pomimo że będzie to częściowe powtórzenie informacji z root.

Osobiście na koncie root wszystko robię z poziomu mc, no prawie wszystko, ale ja sobie oznakowuję wszystko na czerwono (czerwona konsola, czerwony pasek w mc, czerwone ikonki). Inaczej z pewnością coś bym nieświadomie popsuł.

Pokazanie jak zrobić coś w najmniej bezbolesny sposób jest ważne, ale nie gańmy ludzi za to że używają do tego niewłaściwych narzędzi tylko napiszmy: "Tak jest łatwiej, ale mniej bezpiecznie i nie jest zalecane. Robisz to na własną odpowiedzialność"

Przeredaguj ten art WalDo jak możesz.

WalDo Dokładnie o takiej "łopatologii" myślę. Podobnie jak o uwadze co do Xów z roota. Nie gańmy ludzi... No, ja bym może nie tyle ganił, co wskazywał właściwsze podejscie.


WalDo Echh... siedzę już od godziny i nie dam rady tego poprawić. Ten blogowy styl mnie powalił :) Najchętniej napisałbym to od nowa wyciskając wodę tak , żeby tylko samo suche zostało :)

<borzole/> więc zrób od nowa, to wiki, każdy robi co chce,

fand Macie rację = piszę w takim stylu swój blog Linuksowy, proszę o przeredagowanie w celu ułatwienia korzystania z tych porad. Sam będę zaglądał i douczę się kilku składni komend - czytam manuale tylko do momentu gdy znajdę rozwiązanie dla siebie na daną chwilę, a administruję tylko od czasu do czasu konfigurując apache żeby przetestować swój portal (piszę od pół roku coś takiego w PHP), albo podczas konfiguracji systemu po instalacji nowej wersji jakiejś dystrybucji (było ich już w moim Linuksowym życiu kilka). Mimo że Linuksa używam od z górą ośmiu czy dziewięciu lat, jestem dzieckiem raczej Druidów niż Konsoli.

WalDo "Dziecko Druidów" - kupuję to i będę używał :-))
Skoro mam zgodę autora, to postaram się pozmieniać tak, jak uważam a potem liczę na Waszą recenzję i ew. poprawki. Postaram się nie zagubić treści, nazwijmy to "merytoryczno-funkcjonalej".

fand Pozwoliłem sobie zachować przed zapowiedzianymi zmianami "moją" wersję artykułu i opublikować go w moim blogu. Dodałem oczywiście uwagę, że pierwotnie artykuł był tu zamieszczony i gdy temat będzie już "rozpracowany" w formie encyklopedycznej - dodam link w moim blogu do tej treści w Wiki Forum Fedory.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Wiki
Nawigacja
Inne
Narzędzia