Brak dźwięku w ogóle lub tylko na niektórych wyjściach np. słuchawkowym

Z Fedora Wiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Alsa najczęściej radzi sobie automatycznie z obsługą karty dźwiękowej, ale zdarzają się sytuacje, w których nie potrafi poprawnie wykryć modelu (np. producenta laptopa). Dlatego należy jej pomóc manualnie dopisując model do pliku:

1. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie chipu karty muzycznej poleceniem:
aplay -l
Przykładowe wyjście może wyglądać w ten sposób:
#0: subdevice #0
#0: subdevice #0
#0: subdevice #0

Jak widać u mnie chip karty muzycznej to: ALC663

2. Następnie należy odszukać na liście modeli odpowiedniej sekcji. Pierwsze kolumna to nazwa modelu, którą wpisujemy do pliku, natomiast druga to opis urządzenia.

3. Kolejnym krokiem jest utworzenie pliku w folderze /etc/modprobe.d i dopisanie odpowiedniej linii z nazwą modelu (jako root!):
"options snd-hda-intel model=auto"
Jak widać jako model wpisałem auto i jest to standardowy wybór. Oczywiście można także użyć dowolnego edytora (np. nano, gedit) do edycji pliku.

4. Ostatnim krokiem jest przeładowanie modułów, aby zmiany przyniosły skutek. Jednak z racji tego, że przeładowanie wszystkich modułów odpowiedzialnych za dźwięk wcale nie jest takie proste, dlatego najwygodniejszym rozwiązaniem jest ponowne uruchomienie komputera. Jeśli po restarcie komputera nadal nie ma dźwięku należy powtórzyć krok 3. zmieniając nazwę modelu, a następnie krok 4. aż zmiana przyniesie oczekiwane rezultaty.

Tip.png
Zaawansowany mikser
Standardowy aplet gnome-volume-control przystosowany do PulseAudio ma małe możliwości, jeśli chodzi o regulację głośności. Bardziej zaawansowane miksery to konsolowy alsamixer lub graficzny gmixer
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Wiki
Nawigacja
Inne
Narzędzia