Instalacja Fedora 10 na laptopach

Z Fedora Wiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Instalacja Fedora 10 na notebook-ach AmiloPro v3515 i Acer Extensa - plon z Forum Fedora Pragnę się z Wami podzielić doświadczeniami z instalacji Fedora 10 na dwóch modelach notebooków. Najpierw wykonałem instalację na moim AmiloPro v3515 i później porównałem ten proces z instalacją Acerze Extensa.

AmiloPro v3515, którego ja używam, był (może gdzieś jeszcze jest) sprzedawany z kartą Chrome 9, która przysporzyła mi w poprzednich wersjach Fedory (8 i 9) wiele kłopotów. Podobnie zdarzyło się podczas instalacji Fedora 10. Mianowicie tryb graficzny w domyślnej konfiguracji (sterownik „openchrome”) nie działał. Gdy siedziałem nocą bez internetu w komputerze z pomocą przyszedł mi telefon. Otóż wszedłem na forum Fedora i odnalazłem post odnoszący się do karty Chrome 9. W poście tym jeden z moderatorów zalecił dopisanie do parametrów jądra podczas startu instalacji słów:

xdriver=vesa

„Vesa” jest znanym mi sterownikiem uruchamiającym z pewnymi poprawkami komunikację serwera X z moją kartą graficzną. Więc zaufałem tej informacji i uruchomiłem instalator.

Pominę dalsze niedogodności, które pojawiły się po instalacji (wieszał mi się kilkakrotnie system, internet działał „kulawo”, dźwięk pozostawiał wiele do życzenia). Wyjaśnię tylko, że jako łącza internetowego używam iPlus, która to usługa ma ograniczony limit transferu do 1 GB miesięcznie. Mimo że „boli” mnie „marnowanie” transferu na „jakieś tam” aktualizacje, postanowiłem przejrzeć listę poprawek i znalazłem tam:

  • poprawione jądro systemu = po zmianie jądra system już się nie wiesza
  • aktualizacja Network Menagera i SELinux = rozwiązuje problemy z łączem internetowym
  • zainstalowanie poprawionego „openchrome” (po zainstalowaniu tej aktualizacji trzeba wykonać polecenie w konsoli roota „X -configure„ i zastąpić „/etc/X11/xorg.conf„ nowo wygenerowanym plikiem „/root/xorg.conf.new„ zmieniając jego nazwę oczywiście na „xorg.conf” restart x-ów załaduje nam nową konfigurację (już nie ze sterownikiem „vesa” lecz z poprawionym „openchrome”)
  • aktualizacja sterowników dźwiękowych daje nam rewelacyjną poprawę (mi osobiście bardzo podobają się dźwięki powitalny i pożegnalny KDE i z przyjemnością „szpanuję” przed kolegą który używa Visty pełną krasą poprawionego systemu)
  • kosmetyką zamykania systemu będzie dopisanie słów „vga=791” do parametrów uruchomiania jądra w pliku „/boot/grub/grub.conf” = robimy to jako root używając X-ów roota albo (szybciej) edytora uruchamianego klawiszem „F4” programu konsolowego „mc” (trzeba go doinstalować – mi bardzo się przydaje). „mc” to skrót nazwy Midnight Commander. W „mc” zmiany zapisujemy klawiszem „F2”.

Teraz krótkie podsumowanie i ocena nowego Acera Extensa sprzedawanego z zainstalowanym Linuksem Limpus. Fedora 10 jest pierwszą dystrybucją, której używa na swoim nowo zakupionym notebooku mój kolega. Ekran 19-to calowy doskonale nadaje się do pracy czy też oglądania filmów. Instalator działa bezproblemowo, lecz trochę niestabilna wersja „pierwotna” Fedora 10 wymagała wyrozumiałości od kolegi. Nie jest On informatykiem i potrzebował zapewnień i moich wyjaśnień aby się przekonać, że „awarie” nie są wadą jego komputera tylko wymagają aktualizacji systemu. Dodatkowo ten Acer nie posiada wbudowanej kamery a jest używany ze Skype do rozmów międzynarodowych. Na szczęście do wybranej przeze mnie kamerki (wcześniej) znalazłem odpowiedni sterownik i korzystanie z tego sprzętu w połączeniu z Fedora 10 to prawdziwa przyjemność.

Na zakończenie prośba do Was. Otóż zgadzajcie się na przesyłanie wyników waszych testów użytkowania do programistów – jestem przekonany, że takie informacje mocno ułatwiają i przyspieszają doskonalenie produktów społeczności Open Source, co da Wam w przyszłości jeszcze lepszy komfort pracy i zabawy przy komputerze.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Wiki
Nawigacja
Inne
Narzędzia